Vrijeme izdavanja: 1 radni dan
Uzorkovanje: Vađenje krvi
10,50 KM
Kalcijum je jedan od najvažnijih minerala u telu koji igra ključnu ulogu u mnogim fiziološkim procesima, uključujući rast i razvoj kostiju i zuba, regulaciju srčanog ritma, zgrušavanje krvi, mišićne kontrakcije i funkciju nervnog sistema. Međutim, prevelika ili premala količina kalcijuma u krvi može biti opasna i dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema. Zbog toga se nivo kalcijuma u krvi rutinski meri u laboratorijima širom sveta. Uz to, u nekim slučajevima, merenje nivoa jonizovanog kalcijuma može biti neophodno.
Kalcijum je mineral koji se često povezuje sa rastom i razvojem kostiju i zuba, ali on igra važnu ulogu i u drugim delovima tela. Na primer, kalcijum pomaže u održavanju srčanog ritma, funkciji nervnog sistema, kontrakciji mišića i zgrušavanju krvi.
Normalni nivo kalcijuma u krvi kreće se između 8,6 i 10,3 mg/dL (miligrama po decilitru) za odrasle osobe. Međutim, ovi nivoi mogu varirati u zavisnosti od mnogih faktora, uključujući uzrast, pol i zdravstveno stanje pacijenta.
U nekim slučajevima, merenje nivoa jonizovanog kalcijuma može biti neophodno. Jonizovani kalcijum predstavlja količinu slobodnih, aktivnih jona kalcijuma u krvi, koji se razlikuju od ukupnog kalcijuma u krvi. Ovo je važno jer je samo jonizovani kalcijum funkcionalno aktivna forma kalcijuma u telu.
Merenje nivoa jonizovanog kalcijuma obično se preporučuje kod pacijenata sa hroničnom bubrežnom bolešću, pacijenata sa rizikom od metaboličkih poremećaja, pacijenata koji uzimaju lekove koji mogu uticati na nivo kalcijuma u krvi, i kod pacijenata koji su kritično bolesni i zahtevaju intenzivnu negu.
Nizak nivo kalcijuma u krvi se naziva hipokalcemija i može biti uzrokovan različitim faktorima. Najčešći uzrok hipokalcemije je nedostatak vitamina D, koji je neophodan za apsorpciju kalcijuma u crevima. Ostali uzroci uključuju hroničnu bubrežnu bolest, bolesti štitne žlezde, autoimune poremećaje, upotrebu lekova koji utiču na nivo kalcijuma u krvi i nedostatak proteina u ishrani.
Simptomi hipokalcemije mogu uključivati grčeve mišića, trnjenje i utrnulost u ekstremitetima, konvulzije, umor, depresiju i probleme sa kožom i kosom.
Visok nivo kalcijuma u krvi, poznat kao hiperkalcemija, takođe može biti uzrokovan različitim faktorima. Najčešći uzrok hiperkalcemije je prekomerni unos kalcijuma i vitamina D u ishrani, ali to može biti i posledica hronične bubrežne bolesti, nekih vrsta raka, bolesti štitne žlezde, uzimanja određenih lekova i drugih zdravstvenih problema.
Simptomi hiperkalcemije mogu uključivati mučninu, povraćanje, konstipaciju, slabost mišića, bol u kostima, dehidraciju i probleme sa mentalnim zdravljem.
Nivo kalcijuma u krvi može se meriti jednostavnom krvnom analizom, koja se rutinski vrši u laboratorijima širom sveta. Ova analiza obično meri ukupni nivo kalcijuma u krvi, ali u nekim slučajevima može biti potrebno izvršiti merenje nivoa jonizovanog kalcijuma.
Kalcijum je neophodan mineral u telu, ali prevelika ili premala količina kalcijuma u krvi može biti opasna po zdravlje. Merenje nivoa kalcijuma u krvi je rutinski postupak koji se vrši u laboratorijima širom sveta, a u nekim slučajevima može biti potrebno izvršiti i merenje nivoa jonizovanog kalcijuma.
Analiza stolice na Rotavirus i Adenovirus antigen Glavni uzročnik česte gastrointestinalne infekcije kod djece ...
Haris Eminović je u okviru projekta inkluzivnog zapošljavanja obavio dio pripravničkog staža u laboratoriji ...
Više od 3000 testova u svim oblastima biohemije i mikrobiologije i patohistologije.
U Banjaluci 6 laboratorija i još 5 širom BiH.
Svakog mjeseca, više od 15.000 pacijenata posjeti naše laboratorije.