Stomačni virusi: Rotavirus i Adenovirus

Analiza stolice na Rotavirus i Adenovirus antigen Glavni uzročnik česte gastrointestinalne infekcije kod djece je Rotavirus, dok su Adenovirusi na drugom mjestu uzročnika enteritisa kod djece ispod dvije godine starosti. Šta izazivaju stomačni virusi? Stomačni virusi kod djece dovode do proliva i povraćanja koje je često praćeno i temperaturom. Ovi simptomi mogu da dovedu do […]
Šta su trombofilije?

Trombofilija nije bolest sama po sebi to je različita grupa naslednih i stečenih koagulacijskih poremećaja povezanih sa sklonošću trombozi.
Stonoteniser i laboratorijski tehničar

Haris Eminović je u okviru projekta inkluzivnog zapošljavanja obavio dio pripravničkog staža u laboratoriji Medicover Diagnostics u Banjoj Luci. Piše: Danijela Filipović Na globalnom nivou Medicover sistem uključen je u život i rad zajednica u kojima posluje, kroz različite društveno – odgovorne projekte. Slijedeći primjer Švedskog giganta, ali i pozitivnu poslovnu politiku ustanovljenu prije nekoliko […]
Anemija (malokrvnost) – uzrok nastanka i dijagnostika

Anemija ili malokrvnost je stanje kada organizam nema dovoljno zdravih crvenih krvnih ćelija (eritrocita) koje prenose kiseonik do svih tkiva,organa i ugljendioksid u suprotnom pravcu.
HIV (Humani Virus Imunodeficijencije)

Virus HIV napada ćelije imunog sistema i narušava ili uništava njihovu funkciju, pa imuni sistem gubi svoju ulogu koju ima u borbi protiv infekcija i oboljevanja.
Natrijum – naš svakodnevni saputnik

Za početak, natrijum je ključan za održavanje zdravlja svake naše ćelije. Bitno je da između njega i kalijuma vlada stanje dinamičke ravnoteže.
Simptomi gripe i prehlade

Zbog stalnih promjena virusa i kratkog trajanja imuniteta, vakcinaciju treba ponavljati svake godine.
Androstenedion – hormon nadbubrežne i polnih žlijezda

Uzroci povišenog nivoa androstendiona mogu biti zbog bolesti bubrega ili jajnika recimo policistični jajnici, adrenalna hiperplazija, Cushing-ov sindrom, osteoporoza, tumori različitog porijekla.
Anti Müllerian hormon – AMH

Anti Müllerian hormon – AMH je dimerni glikoproteinski hormon iz porodice transformišućeg faktora rasta (TGF).
VITAMIN B12, kobalamin – za rast, energiju, nervne ćelije

Ako je u Vašoj ishrani zastupljeno meso, mleko i mlečni proizvodi, trebalo bi da zadovoljavate potrebe organizma za vitaminom B12.
VITAMIN H–biotin

Još jedan član vitamina B grupe, biotin ili vitamin H, odgovoran je za proizvodnju energije u organizmu iz hrane koju konzumiramo.
Vitamin K – antihemoragični vitamin, faktor dugovječnosti

. K vitamini su potrebni u jetri za sintezu faktora koagulacije: II, VII, IX i X. U slučaju manjka vitamina K smanjuje se sinteza ovih tromboplastičnih faktora.
Vitamin E antioksidativna zaštita

Vitamin E je jedan od najboljih antioksidanasa u organizmu, koji štiti ćelije od oštećenja pod dejstvom slobodnih radikala.
Zašto je važan vitamin D?

Vitamin D je vitamin rastvorljiv u mastima sa različitim funkcijama u našem organizmu. Nastaje u koži, gde od provitamina, a pod dejstvom UV zraka prelazi u vitamin D.
VITAMIN B6, piridoksin – za nerve, krv, krvne sudove

Svi vitamini B grupe ili kako se često nazivaju kompleks B vitamina, omogućavaju da se iz šećera oslobađa energija.
Vitamin B1 (Tiamin, Aneurim) poznat je i kao “moralni vitamin”

Vitamini B grupe su kombinacija više vitamina. Nalaze se zajedno u mnogim namirnicama i često zajednički deluju kako bi podstakli metabolizam, poboljšali rad imunološkog i nervnog sistema, utiču na rast ćelija i njihovu deobu.
Vaginalne infekcije u trudnoći

Vaginalne infekcije nisu rijetka pojava u trudnoći, a u slučaju nepravovrijemenog prepoznavanja i liječenja one mogu ozbiljno ugroziti trudnoću te dovesti do spontanog pobačaja, prijevrijemenog poroda, kao i rađanja djeteta niske porođajne težine.
Upala mokraćnog mjehura (cistitis)

Upala mokraćnog mjehura (poznata još pod nazivom cistitis) uzrokovana je razmnožavanjem bakterija u mokraći, zbog čega govorimo i o bakterijskom cistitisu.
Osteoporoza – prevencija i liječenje

Osteoporoza je bolest obilježena smanjenom koštanom masom i promjenama u mikroarhitekturi koštanog tkiva.
Kako prepoznati simptome Alzheimerove bolesti?

Alzheimerova bolest je progresivna bolest mozga karakteristična gubitkom pamćenja, sposobnosti rasuđivanja i promjenama karaktera.
Erektilna disfunkcija – veći problem nego što se obično misli

Erekcija je fiziološki proces koji je od ključne važnosti za normalnu reproduktivnu ulogu muškarca.
Šta biste sve trebali znati o bubrezima

Bubrezi održavaju promet vode i soli u organizmu, regulišu metaboličke i hormonske poremećaje, krvni pritisak i malokrvnost i prečišćavaju organizam od štetnih materija.
Sedam znakova da možda imate dijabetes

Ako se ne liječi, dijabetes može da ima ozbiljne posljedice, zato ako uočite neke od ovih simptoma treba da se obratite ljekaru. Bolje je da provjerite!
Mala škola tumačenja osnovnih laboratorijskih analiza

Ljekari savjetuju da i osobe bez subjektivnih zdravstvenih tegoba makar dva puta godišnje urade osnovne laboratorijske analize.
Šta je Hashimoto tireoiditis?

Hašimoto tireoiditis (hronični limfocitni tireoiditis) je autoimuna bolest u kojoj ćelije imunog sistema napadaju vlastito tkivo žljezde.
Coxsackie virus (Koksaki virus)

Coxsackie virusi spadaju u familiju virusa Picornaviridae, a u rod Enterovirusa. Ovi virusi spadaju u RNK viruse što znači da u genomu imaju jednolančanu, linearnu RNK, najmanji su (20-30μm).
Pretjerano se znojite? Provjerite šta sve stoji iza toga!

Znojenje je normalan imunološki odgovor na infekciju, kada tijelo podiže temperaturu pokušavajući ubiti bakteriju ili virus. No važno je provjeriti krije li znoj neki kronični problem.
Sprečite bolesti srca: sedam faktora rizika na koje možete da utičete

Visok krvni pritisak i velike vrijednosti masnoća i šećera u krvi opterećuju srce, ali se na sreću mogu lako kontrolisati zdravijim životom. Pogledajte šta možete da uradite za sebe kako bi rizik od kardiovaskularnih bolesti sveli na najmanju mjeru.
Spermogram i spermokultura

Analiza spermograma predstavlja određivanje deskriptivnih parametara ejakulata, kojim se dobijaju informacije o produkciji sperme, prohodnosti muških genitalnih puteva, funkciji pomoćnih žlezda (prostata, semene kesice) i ejakulativnoj funkciji.
Šta je helicobacter pylori i kako ga dijagnostikovati

Helicobacter pylori je Gram-negativna, mikroaerofilna, spiralna bakterija koja se obično nalazi u želucu.
Tumorski markeri i njihovo značenje

Tumorski markeri se najčešće određuju iz krvi, urina ili uzorka tkiva korišćenjem različitih laboratorijskih metoda.