Vrijeme izdavanja: 1 radni dan
Uzorkovanje: Vađenje krvi
3,50 KM
Holesterol je masna supstanca koja se prirodno stvara u našem organizmu i koja ima ključnu ulogu u izgradnji ćelija i proizvodnji hormona. Međutim, prevelika količina holesterola u krvi može dovesti do nakupljanja masnih naslaga u arterijama i povećati rizik od srčanih bolesti. Zbog toga se holesterol određuje osobama koje vrše rutinski medicinski pregled. U ovom članku ćemo govoriti o tome šta je holesterol, zašto je važno pratiti nivo holesterola u krvi, kako se holesterol meri i šta se radi u slučaju povećanog nivoa holesterola.
Holesterol je masna supstanca koju proizvodi naš organizam i koja ima ključnu ulogu u izgradnji ćelija i proizvodnji hormona. Holesterol se takođe unosi u organizam putem hrane koju jedemo, posebno onih namirnica koje sadrže zasićene masti i trans masti. Ove namirnice povećavaju nivo lošeg holesterola, poznatog kao LDL, u krvi i povećavaju rizik od srčanih bolesti.
Visok nivo holesterola u krvi može dovesti do nakupljanja masnih naslaga u arterijama, što može dovesti do srčanih bolesti kao što su angina pektoris, srčani udar ili moždani udar. Procena nivoa holesterola je stoga važna kako bi se procenio rizik od srčanih bolesti i utvrdilo da li je potrebna terapija za snižavanje lipida.
Holesterol se meri krvnim testom koji se obično vrši tokom rutinskog medicinskog pregleda. Test se obično sastoji od dva dela: merenja nivoa LDL holesterola i merenja nivoa HDL holesterola, poznatog kao dobar holesterol. Ako je nivo LDL holesterola visok, to znači da postoji povećan rizik od srčanih bolesti. Ako je nivo HDL holesterola visok, to može smanjiti rizik od srčanih bolesti.
Ako je nivo holesterola visok, lekar može preporučiti promene u načinu života kao što su zdrava ishrana, vežbanje i prestanak pušenja. U nekim slučajevima, lekar može propisati lekove za snižavanje holesterola kao
u statine ili fibratne lekove. Statini su lekovi koji smanjuju proizvodnju holesterola u jetri, dok fibrati pomažu u smanjenju nivoa triglicerida u krvi.
Postoji nekoliko načina kako možete smanjiti nivo holesterola u krvi. Najvažniji način je promena u načinu ishrane. To znači da bi trebalo izbegavati namirnice koje sadrže zasićene masti i trans masti, kao što su prerađena hrana, slatkiši, masno meso i mlečni proizvodi. Umesto toga, trebalo bi jesti hranu koja je bogata vlaknima, kao što su voće, povrće, integralne žitarice i mahunarke.
Pored promene ishrane, trebalo bi i redovno vežbati, barem 30 minuta dnevno, pet puta nedeljno. To može pomoći u smanjenju nivoa lošeg holesterola i povećanju nivoa dobrog holesterola.
Prestanak pušenja takođe može pomoći u smanjenju nivoa holesterola i smanjenju rizika od srčanih bolesti. Pušenje povećava nivo lošeg holesterola u krvi i smanjuje nivo dobrog holesterola.
Redovno praćenje nivoa holesterola u krvi može pomoći u ranom otkrivanju povišenog nivoa holesterola i smanjenju rizika od srčanih bolesti. Takođe može pomoći u praćenju uspešnosti terapije za snižavanje lipida.
Holesterol je važna masna supstanca koja ima ključnu ulogu u izgradnji ćelija i proizvodnji hormona. Međutim, prevelika količina holesterola u krvi može dovesti do srčanih bolesti. Zbog toga je važno pratiti nivo holesterola u krvi i preduzeti odgovarajuće mere ako je nivo povišen. Promena načina ishrane, vežbanje i prestanak pušenja su načini kako možete smanjiti nivo holesterola u krvi i smanjiti rizik od srčanih bolesti.
Više od 3000 testova u svim oblastima biohemije i mikrobiologije i patohistologije.
U Banjaluci 6 laboratorija i još 5 laboratorija širom B&H.
Svakog mjeseca, preko 15.000 pacijenata posjeti naše laboratorije.
Medicover Diagnostics B&H dio je vodećeg međunarodnog sistema koji pruža širok spektar zdravstvenih i dijagnostičkih usluga. Kompanija je osnovana 1995. godine u Švedskoj i posluje u Centralnoj i Istočnoj Evropi i Aziji.
Sva prava zadržana od strane Medicover grupe