Test opterećenja šećerom je laboratorijsko-dijagnostički test pomoću kojeg se ispituje sklonost pacijenata ka šećernoj ...
Vrijeme izdavanja: 1 radni dan
Uzorkovanje: Vađenje krvi
5,50 KM
Kompletna krvna slika je osnovni test i jedna je od najčešće traženih laboratorijskih pretraga. Predstavlja prvi korak u utvrđivanju hematološkog statusa i dijagnostici različitih hematoloških i nehematoloških poremećaja. Ova analiza donosi vrijedne informacije, te dodatno i prema potrebi, usmjerava na izvođenje drugih specifičnih testova.
Kompletna krvna slika se sastoji od mjerenja sljedećih parametara:
Hemogram se može uzeti natašte, odnosno na prazan želudac ili nakon obroka. Ipak, ne zaboravite da izbjegavate teške obroke – posebno one koji su bogati mastima, jer to može da utiče na konačne vrijednosti nalaza.
Pol, dob pacijenta, kao i određena stanja kao što su: šok, nepovratno povraćanje, primanje infuzije i sl., što može dovesti do dehidracije ili hiperhidracije pacijenta, kao i određeni tretmani koje pacijent prati mora biti saopšteno laboratoriji.
Što je više moguće, poželjno je u vrijeme davanja uzorka izbjegavati i stres.
U slučaju redovnog praćenja (svakodnevno ili svaki drugi dan) određenih parametara, uzorak krvi za izvođenje hemograma uzima se u isto doba dana.
Kod male djece krv se može uzorkovati ubodiom iz prsta (petice).
Neophodna obrada – ako se uzorak ne pošalje odmah u laboratoriju, mora se staviti u frižider.
Broj eritrocita je osnovni test za procjenu eritropoeze. Eritrociti se dalje istražuju mjerenjem koncentracije hemoglobina i hematokrita, a na osnovu njih analizator izračunava indekse eritrocita: VEM, HEM, CHEM i RDW, koji kvalitativno karakteriziraju populaciju eritrocita.
Eritrociti su najbrojnije ćelije u krvi, bez jezgra i neophodni su za tkivno disanje.
Eritrociti su najspecijaliziranije ćelije u tijelu, čija se glavna funkcija sastoji u transportu kiseonika iz pluća u tkiva i prenosu ugljen- dioksida iz tkiva u pluća. To se postiže preko hemoglobina koji se nalazi u eritrocitima.
Broj eritrocita kao pojedinačni parametar ima malu dijagnostičku vrijednost, a tačna procjena tjelesne mase eritrocita može se dobiti samo u korelaciji sa hematokritom. Na broj eritrocita utiču promjene zapremine plazme, na primer tokom trudnoće ili poremećaja hidro-elektrolitičke ravnoteže.
Smanjenje broja eritrocita uzrokuje anemiju .
U praksi se anemijom smatra kada su koncentracija hemoglobina, hematokrit i/ili broja eritrocita ispod referentnih vrijednosti. Dijagnoza je teška ako je samo jedan od parametara ispod graničnih vrijednosti te je u tom slučaju potrebno je dodatno pratiti krvnu sliku kako bi se postavila ispravna dijagnoza. Jedostavnim jezikom rečeno anemija u funkcionalnom smislu znači da krv ne može kvalitetno dopremati kiseonik u sva tkiva organizma.
Da bi se utvrdio uzrok anemije, podaci o anamnezi bolesti i fizikalnom pregledu moraju se integrisati sa nekoliko ključnih laboratorijskih pretraga, kao što su određivanje broja retikulocita, indeksa eritrocita, pregled razmaza obojene krvi i eventualno koštane srži. Prisustvo drugih hematoloških abnormalnosti (trombocitopenija, abnormalnosti leukocita) usmjerava dijagnozu ka mogućem zatajenju koštane srži zbog aplastične anemije, maligne hematološke bolesti ili dislokacije koštane srži patološkim procesima ekstrahematološkog uzroka.
Povećanje broja eritrocita (koncentracija hemoglobina i/ili hematokrit) uzrokuje eritrocitozu.
Eritrocitoza može biti rezultat povećanja ukupne mase eritrocita (policitemija/apsolutna eritrocitoza) ili može biti posljedica smanjenja volumena plazme.
1. Uzorkovanje, kada je pacijent u ležećem položaju uzrokuje smanjenje broja eritrocita (i hematokrita) za 5-10% (preraspodjelom tekućine iz intersticijalnog prostora u cirkulaciju zbog promjene hidrostatskog tlaka u donjim udovima ).
2. Stres može povećati broj eritrocita.
3. Produžena venska staza >2 minute tokom venepunkcije uzrokuje povećanje broja eritrocita za ~10% , i značajno povećanje hematokrita. Također, uzorkovanje nakon intenzivnog fizičkog napora uzrokuje povećanje broja eritrocita do 10%, kao i povećanje koncentracije hemoglobina. Sve je to zbog hemokoncentracije.
4. Dehidracija sa uzastopnom hemokoncentracijom (šok, teške opekotine, opstrukcija crijeva, uporno povraćanje/proljev, zloupotreba diuretika) može prikriti prisustvo anemije. Takođe, hiperhidracija pacijenta (masivno IV davanje tekućine) može uzrokovati lažno niske razine crvenih krvnih zrnaca.
5. Prisustvo hladnih aglutinina u visokom titru uzrokuje, ako se krv drži na sobnoj temperaturi, lažno nizak nivo broja eritrocita i lažno povećan EVM; posljedično, hematokrit je lažno nizak, a HEM i CHEM su povećani.
6. Prisustvo krioglobulina u visokoj koncentraciji može ometati određivanje broja eritrocita.
7. Veliki trombociti/makrotrombociti (npr. od esencijalne trombocitemije) mogu se računati kao eritrociti.
8. Brojni lijekovi mogu uzrokovati povećanje ili smanjenje broja eritrocita:
Hematokrit mjeri omjer između volumena koji zauzimaju eritrociti i ukupnog volumena krvi.
Hematokrit zavisi od mase eritrocita, srednjeg volumena eritrocita i zapremine plazme.
Obično, kada su crvena krvna zrnca normalne veličine, promjene u hematokritu prate one u broju eritrocita. Međutim, kod mikro-/makrocitne anemije taj odnos se možda neće održati. Na primjer, kod talasemije se smanjuje hematokrit jer mikrocitna crvena krvna zrnca zauzimaju manji volumen, dok broj eritrocita može biti normalan/povećan.
1. Smanjenje hematokrita:
– anemija; kod Hct <30% (0,30) pacijent je umjereno – teško anemičan;
– povećanje volumena plazme (trudnoća).
2. Povećanje hematokrita:
– eritrocitoza/policitemija;
– hemokoncentracija (npr. šok; nedovoljan unos tečnosti: mala deca, starije osobe; poliurija, itd.) 8 .
Kritične vrijednosti – Hct < 20% može uzrokovati zatajenje srca i smrt;
– Hct > 60% je povezano sa spontanom koagulacijom krvi
1. Višak antikoagulansa -nedovoljna količina krvi, uzrokuje smanjenje volumena eritrocita i posljedično smanjenje Hct koji se određuje ručno;
2. U arterijskoj krvi hematokrit je ~2% veći nego u venskoj krvi;
3. Kod retikulocitoze, izražene leukocitoze, prisutnosti krioglobulina ili makrotrombocita, automatski analizator može utvrditi lažno povišene vrijednosti Hct -veći volumeni retikulocita i leukocita su uključeni u Hct proračun;
4. Lažno niske vrijednosti Hct mogu se pojaviti u slučajevima in vitro hemolize, autoaglutinacije, mikrocitoze;
Hemoglobin je glavna komponenta eritrocita i služi kao sredstvo za transport kiseonika i ugljen monoksida.
Oblici hemoglobina koji su normalno prisutni u cirkulaciji uključuju: deoksihemoglobin (HHb), oksihemoglobin (O 2 Hb), karboksihemoglobin (COHb) i methemoglobin (MetHb), koji se svi zajedno određuju u punoj krvi. U određenim kliničkim situacijama, različiti oblici Hb mogu se odrediti pojedinačno.
Indikacije – zajedno sa Hct i brojem eritrocita, koristan je za otkrivanje i praćenje anemije i policitemije.
Referentne vrijednosti – različite prema dobi i polu. Hb se izražava u g/L ili g/dL.
Klinički značaj
1. Smanjenje hemoglobina ispod referentnih nivoa uzrokuje pojavu anemije. Hb treba procijeniti zajedno sa Hct (hematokritom), brojem eritrocita, indeksima eritrocita i morfologijom razmaza kako bi se klasificirala anemija. Normalna vrijednost koncentracije Hb ne isključuje anemiju zbog akutnog krvarenja.
Tokom trudnoće, koncentracija hemoglobina se smanjuje za 2-3 g/dL zbog neproporcionalnog povećanja volumena plazme u odnosu na masu eritrocita.
Kod novorođenčadi, masa eritrocita je veća pri rođenju nego kod odraslih i kontinuirano se smanjuje u prvoj sedmici života, Hb može dostići i do 9 g/dL u sedmicama 11-12 života (fiziološka anemija). Smanjenje se javlja ranije i izraženije je kod prijevrijemeno rođenih beba. Nivoi odraslih dostižu se oko 14. godine., a kod starijih osoba dolazi do postepenog smanjenja koncentracije hemoglobina.
2. Povećanje hemoglobina se javlja kod eritrocitoze/policitemije. Nakon dugog života na nadmorskoj visini, dolazi do povećanja Hb koji odgovara 1 g/dL na 2000 m.
Kritične vrijednosti – kod Hb <5g/dL dolazi do zatajenja srca i može doći do smrti;
– koncentracija Hb >20 g/dL može dovesti do začepljenja kapilara kao rezultat hemokoncentracije
1. Zamućenost seruma zbog hiperlipemije (hipertrigliceridemije), leukocitoze >50000/μL, trombocitoze >700000/μL ili hiperproteinemije uzrokuje lažno povišene vrijednosti hemoglobina.
2. Prisustvo krioglobulina u visokoj koncentraciji može uticati na određivanje Hb (kroz fenomen flokulacije).
3. Intenzivan fizički napor može povećati Hb.
4. Medicinske smetnje
– brojni lijekovi mogu sniziti Hb;
– može povećati Hb: gentamicin, metildopa
Procjena eritrocita u smislu zapremine i sadržaja hemoglobina vrši se mjerenjem ili izračunavanjem sljedećih parametara:
Klinički značaj
VEM je koristan indeks za klasifikaciju anemija i može ukazivati na patofiziološki mehanizam oštećenja eritrocita. Zajedno sa ostalim indeksima eritrocita može omogućiti rano otkrivanje nekih procesa koji će uzrokovati anemiju.
1. Normalan VEM: normocitna anemija (ako je povezana sa RDW <15).
Klasifikacija normocitnih anemija
I. Anemija povezana sa adekvatnim eritropoetskim odgovorom:
II. Anemija povezana sa niskim lučenjem eritropoetina:
III. Anemija povezana s neadekvatnim odgovorom koštane srži:
2. Nizak WEV (<80 fL): mikrocitna anemija. Većina mikrocitnih anemija uzrokovana je nedostatkom sinteze hemoglobina, često povezanom s nedostatkom željeza ili poremećenom iskorištavanjem željeza, kao i nekim nasljednim stanjima. Zbog ovog nedostatka, eritroidni prekursori prolaze kroz više podjela nego što je normalno, što dovodi do stvaranja zrelih eritrocita manje veličine.
I. Poremećaji metabolizma gvožđa:
II. Bolesti sinteze globinskih molekula:
III. Bolesti sinteze hema i porfirina:
Najčešći uzrok je nedostatak gvožđa, a anemija zbog nedostatka gvožđa je najčešći oblik anemije u svijetu.
3. EVM povećan (>100 fL): makrocitna anemija. Na osnovu biohemijskih i morfoloških kriterijuma, makrocitne anemije se mogu podeliti u dve grupe: megaloblastične i nemegaloblastne anemije 3 .
Kod megaloblastnih anemija morfološki znak predstavlja prisustvo abnormalnih eritroidnih prekursora u koštanoj srži, koje karakteriziraju povećane veličine i specifične promjene u izgledu nuklearnog kromatina. Ove različite ćelije predstavljaju morfološki izraz biohemijske abnormalnosti, odnosno kašnjenja u sintezi DNK. Brzina sinteze hemoglobina, odnosno sinteze RNK, nije pogođena dok je brzina diobe stanica smanjena, posljedično se citoplazmatske komponente, posebno Hb sintetiziraju u višku tijekom kašnjenja između staničnih dioba, što dovodi do stvaranja eritrocita povećane veličine. Dvije karakteristične promjene u razmazu krvi koje omogućavaju diferencijaciju megaloblastičnih anemija su prisustvo makroovalocita i neutrofila sa hipersegmentiranim jezgrom.
A. Nedovoljna ishrana (rijetko: strogo, dugotrajno vegetarijanstvo, bez jaja i mliječnih proizvoda; češći kod djece rođene od strogo vegetarijanskih majki ili one sa restriktivnom dijetom kod fenilketonurije).
B. Malapsorpcija vitamina B12:
C. Defekti u transportu i unutarćelijskom metabolizmu vitamina B12:
A. Deficitarna ishrana (prerano, isključivo mliječna ishrana kod novorođenčadi bez suplementacije folatom, restriktivna dijeta za fenilketonuriju, zloupotreba alkohola).
B. Povećane potrebe: trudnoća, dojenje, rastuća djeca, hronična hemolitička anemija, neoplastične bolesti, hipertireoza.
C. Povećani gubici: hronična dijaliza.
D. Malapsorpcija folata:
E. Nedostatak folata izazvan toksičnim/lijekom: zloupotreba alkohola, sulfasalazin, antikonvulzivi (posebno hidantoini; valproična kiselina), antifolati (metotreksat, trimetoprim-sulfametoksazol, pirimetamin), oralni kontraceptivi.
F. Nasljedni poremećaji transporta i metabolizma:
Nemegaloblastične makrocitne anemije 7 nemaju zajednički patogeni mehanizam; predstavljaju makrocitne anemije kod kojih su medularni eritroidni prekursori normalni; Sinteza DNK nije pogođena; VEM je obično blago povišen (100 – 110 fL).
Klasifikacija nemegaloblastnih makrocitnih anemija
I. Povezano sa ubrzanom eritropoezom: hemolitička i posthemoragijska anemija.
II. Alkoholizam (prosječno povećanje je ~5 fL, tj. 5-10% iznad prosječne vrijednosti kontrolnih subjekata; normalizacija VEM-a dolazi nakon 3-4 sedmice apstinencije); VEM je koristan skrining test za otkrivanje okultnog alkoholizma.
III. Bolesti jetre.
IV. Mijelodisplastični sindromi.
V. Mijeloftična anemija.
VI. Aplastična anemija.
VII. Stečena sideroblastna anemija.
VIII. Nasljedna diseritropoetska anemija (tipovi I i III).
IX. Diamond-Blackfan anemija.
X. Hipotireoza.
Trombociti su granulama bogati anukleisani citoplazmatski fragmenti, okruglo-ovalni, ravni, u obliku diska, prečnika 2-4μ. Trombopoeza se javlja u koštanoj srži počevši od multipotentne progenitorne ćelije, nastavljajući se s megakariocitopoezom koja uključuje megakariocitnu proliferaciju i sazrijevanje megakariocita s formiranjem trombocita. Obično se dvije trećine trombocita nalazi u cirkulaciji, a jedna trećina je pohranjena u slezeni. Trombociti su uključeni u hemostazu i pokretanje procesa popravke tkiva i vazokonstrikcije nakon vaskularne ozljede i tijekom upalnih procesa, adhezije i agregacije trombocita što rezultira stvaranjem trombocitnog tromba koji začepljuje pukotine u zidovima malih krvnih žila.
Metoda određivanja – trombociti se broje automatskim analizatorom istom metodom kao i eritrociti, prilikom njihovog usmjeravanja u jednom redu kroz otvor, metodom hidrodinamičkog fokusiranja .
Procjena broja trombocita na dobro obavljenom brisu krvi je vrijedna kontrola automatiziranog broja trombocita. Uopšteno govoreći, kada se razmaz pregleda sa 100x objektivom, svaki posmatrani trombocit/polje predstavlja ~10000 Tr x10 6 /L. Shodno tome, normalan razmaz mora pokazati prosjek od najmanje 14 Tr/polju 15 .
Referentne vrijednosti– 150-450 x 10 3 /μL.
Klinički značaj
1. Povećanje broja trombocita (trombocitoza/trombocitemija)
A. Prolazna trombocitoza – nastaje zbog mobilizacije trombocita iz ekstravaskularnog bazena: fizički napor, porođaj, davanje epinefrina.
B. Primarna trombocitoza:
C. Sekundarna/reaktivna trombocitoza (uporna proizvodnja jednog ili više trombopoetskih faktora, posebno interleukina 6, koji djeluje na megakariocite):
Kod kroničnih mijeloproliferativnih sindroma trombocitoza je česta i može predstavljati važan fiziopatološki mehanizam u stvaranju krvarenja i tromboze. Cirkulirajući trombociti su veliki, dismorfni i funkcionalno abnormalni. Pacijenti sa reaktivnom trombocitozom mogu imati visok broj trombocita kao kod mijeloproliferativnih bolesti (u milionima), ali hemoragije i tromboze su rijetke. Cirkulirajući trombociti su veliki, okrugli, funkcionalno normalni 4;13 .
2. Smanjenje broja trombocita (trombocitopenija) : je najčešći uzrok krvarenja. Trombocitopenija se može pojaviti kroz različite mehanizme:
A. Ubrzano uništavanje trombocita: najčešći je uzrok trombocitopenije; ovo određuje stimulaciju trombopoeze što dovodi do povećanja broja, veličine i sazrijevanja medularnih megakariocita.
B. Smanjena proizvodnja trombocita:
C. Abnormalna distribucija trombocita:
Brojni lijekovi su povezani s imunološkom trombocitopenijom. Najčešći inkriminisani lekovi su: heparin (1% pacijenata), kinidin, kinin, rifampicin, trimetoprim-sulfametoksazol, danazol, metildopa, acetaminofen, digoksin, interferon-alfa itd.
Trombocitopenija je klinički povezana sa krvarenjem kože i sluzokože: petezija, purpura, gingivoragija, epistaksa, do gastrointestinalnog, plućnog i genitourinarnog krvarenja. Spontano krvarenje je rijetko pri >60×10 3 Tr/μL (može doći do posttraumatskog, postoperativnog krvarenja) 12;17 .
Kritične vrijednosti
1. Trombocitoza >1,5×10 9 / μL , kao i trombocitoza kod starijih pacijenata i/ili sa kardiovaskularnim oboljenjima, predstavljaju rizik od tromboze, rjeđe od krvarenja 6 .
2. Trombocitopenija <20×10 3 / μL je povezana sa rizikom od spontanog unutrašnjeg/spoljnog krvarenja (1% rizik od intrakranijalnog krvarenja) 6 .
Stanja koja mogu da dovedu do neadekvatnih vrijednosti trombocita
1. Trombociti se povećavaju na nadmorskoj visini, zimi, nakon intenzivnog fizičkog napora, traume.
2. Trombociti se smanjuju prije menstruacije i tokom trudnoće.
3. Lažna trombocitopenija može biti naznačena automatskim analizatorom i nastala je zbog greške u brojanju
4. Prisustvo fragmenata eritrocita, mikrosferocita, fragmenata leukocita (limfocitni nuklearni i citoplazmatski fragmenti kod kronične limfoidne leukemije) može uzrokovati lažno povišene razine trombocita
5. Medicinske smetnje – brojni lijekovi mogu da utiču na povećanje, odnosno smanjene broja trombocita
PROSJEČNI VOLUM TROMBICA (VTM) – označava ujednačenost veličine populacije trombocita. Koristan je u diferencijalnoj dijagnozi trombocitopenije 4;6;16;17 .
1. Povećani VTM
VTM varira obrnuto proporcionalno broju trombocita, pri čemu je veći volumen trombocita uočen kod trombocitopeničnih pacijenata kod kojih su trombociti niski zbog periferne destrukcije i povećanog prometa trombocita (kao kod idiopatske trombocitopenične purpure)
VTM je karakteristično povećan kod hipertireoze i mijeloproliferativnih bolesti 4;16 .
Kod neefikasne trombocitopoeze povezane s megaloblastičnom hematopoezom zbog nedostatka vitamina B12 i/ili folne kiseline, cirkulirajuće trombocite su abnormalno velike.
VTM se može povećati nakon splenektomije ; povećan je kod preeklampsije , kod aterosklerotičnih pušača (povećan VTM kod pušača je predložen kao faktor rizika za aterosklerozu) 4 .
Veliki trombociti su prisutni u fazi oporavka nakon trombocitopenije izazvane alkoholom 4 . Postoji nekoliko oblika nasljedne trombocitopenije koje karakterizira prisustvo ogromnih trombocita (VTM = 16-30 fL): Bernard-Soulierov sindrom i nasljedna makrotrombocitopenija sa autosomno dominantnom transmisijom (Fechtner, Sebastian, May-Hegglin i Epstein sindrom ;19)19 .
Kod trombocitoze, VTM je obično povećan kod mijeloproliferativnih bolesti (povezanih s abnormalnom morfologijom) i normalan kod reaktivne trombocitoze (infekcije, tumori, upalne bolesti, itd.) 13 .
2. Nizak VTM:
Broj trombocita i VTM su obično niski u stanjima povezanim sa promjenom proizvodnje trombocita : megakariocitna hipoplazija, aplastična anemija, kemoterapija, također kod septičke trombocitopenije 4;16;17 . Sa poboljšanjem kliničke slike i oporavkom nakon kemoterapije, VTM se povećava prije povećanja broja trombocita.
Pacijenti sa hipersplenizmom imaju manje trombocite od onih sa ITP, tako da veličina trombocita može poslužiti kao sredstvo za razlikovanje trombocitopenije uzrokovane imunološkom destrukcijom trombocita od sindroma sa splenomegalijom 4;16 .
Prisustvo fragmenata trombocita (npr. kod leukemije) može biti povezano sa niskim VTM 4 .
Među naslednim trombocitopenijama, Wiskott-Aldrichov sindrom i X-vezana trombocitopenija su povezani sa mikrocitozom trombocita (VTM ~ polovina u poređenju sa normalnim vrednostima) 10;19 .
Postoje dokazi da VTM korelira sa tendencijom krvarenja kod trombocitopeničnih pacijenata: kod VTM >6,4 fL, učestalost krvarenja značajno opada; stoga bi VTM mogao biti koristan u procjeni mogućnosti davanja transfuzije trombocita 4 .
Stanja koja mogu da dovedu do promjena vrijednosti trombocita
Trombociti imaju tendenciju da se uvećaju tokom prva dva sata u EDTA, ponovo se smanjuju kako se uzorak čuva, što otežava standardizaciju merenja. Zbog toga se tumačenje VTM i PDW mora obaviti s oprezom 16 . VTM i PDW mogu imati lažne vrijednosti ako je broj Tr <10000/µL 4 .
Leukociti se dijele u dvije glavne grupe: granulociti i α-/negranulociti. Granulociti su nazvani tako zbog prisustva različitih granulacija u citoplazmi, a tri tipa granulocita su identificirana prema afinitetima bojenja na Wrightu obojenom krvnom brisu: neutrofili, eozinofili i bazofili. Ove ćelije se nazivaju i polimorfonuklearni leukociti zbog višestrukog jezgra. Negranulociti koji se sastoje od limfocita i monocita uglavnom ne sadrže različite citoplazmatske granulacije i imaju nelobulirano jezgro, a nazivaju se i mononuklearni leukociti.
Indikacije – procjena infekcija, upala, nekroze tkiva, trovanja, alergija, akutnih i kroničnih mijeloproliferativnih i limfoproliferativnih bolesti, malignih tumora, depresije kičmene moždine (zračenje, citotoksični, imunosupresivni, antitireoidni lijekovi i dr.).
Referentne vrijednosti – kod odraslih = 4000-10000/µL ili 4-10×10 9 /L;
– kod djece, više vrijednosti, različite u zavisnosti od uzrasta
Klinički značaj
1. Fiziološke varijacije leukocita
Većina fizioloških varijacija se objašnjava stimulacijom nadbubrežnog korteksa. Primjena kortizona i hidrokortizona povezana je s neutrofilijom (vjerovatno zbog smanjenog protoka krvi i povećanog oslobađanja srži), praćenom eozinopenijom i limfopenijom.
2. Leukocitoza : L >10000/µL ili >10×10 9 /L – obično je posledica povećanja broja neutrofila ili limfocita; rjeđe, druge klase leukocita uzrokuju povećanje apsolutnog broja leukocita. Proporcionalno povećanje svih vrsta leukocita je zbog hemokoncentracije.
3. Leukopenija : <4000/µL ili <4×10 9 /L (vrijednosti između 2500-4000/µL se smatraju graničnim, dok su vrijednosti <2500/µL definitivno abnormalne) može biti uzrokovana sljedećim uzrocima:
Stanja koja mgu da dovedu do promjenje vrijednosti leukocita
1. Lažno povećan broj leukocita: prisustvo eritrocita otpornih na lizu (kod novorođenčadi, retikulocitoza), prisustvo cirkulirajućih eritroblasta u velikom broju, gigantskih trombocita (mogu se računati kao leukociti), prisutnost krioglobulina (na sobnoj temperaturi oni formiraju proteinske kristale koji se broje kao leukociti; nestaju nakon zagrijavanja uzorka na 37°C), paraproteinemija , prisustvo hladnih aglutinina .
2. Lažno nizak broj leukocita: prisustvo izmijenjenih leukocita (kemoterapija, sepsa) – ne ulaze u broj
Formula leukocita sastoji se od razlikovanja ukupnog broja cirkulirajućih leukocita u pet tipova leukocita, izraženih u postocima, odnosno u apsolutnom broju, od kojih svaki ispunjava određenu funkciju. Trenutno je poželjno izvesti svaku vrstu leukocita u apsolutnim vrijednostima. Analizator automatski vrši brojanje WBC. Međutim, postoje određene situacije u kojima je potrebno ručno izvršiti formulu leukocita: prenizak/previsok broj leukocita, prisustvo abnormalnih ćelija koje analizator signalizira kroz određene poruke upozorenja/čak i neuspjeh analizatora da ukaže na formulu leukocita . U tim slučajevima radi se mikroskopska slika: bris venske krvi (sakupljen na EDTA; heparin može uzrokovati deformacije leukocita) ili bris kapilarne krvi.
Limfociti – predstavljaju heterogenu ćelijsku populaciju koja se razlikuje prema porijeklu, životnom vijeku, lokalizaciji u limfnim organima i funkciji. Iako neke morfološke karakteristike kao što su: veličina, granularnost, nukleo-citoplazmatski omjer razlikuju populacije limfocita jedne od drugih, one ne daju naznake o njihovom tipu i funkciji. Većina krvnih limfocita je mala, iako su česti i veći oblici, kao što su veliki granularni limfociti koji sadrže azurofilne granule u citoplazmi.
Referentne vrijednosti – odrasli: 1000-4000/µL ili 1-4×10 9 /L; 20-55% leukocita;
– za djecu, veće vrijednosti u zavisnosti od 9 godina (vidi prilog 7.1.1) .
Monociti– najveća su krvna zrnca; oni su dio mononuklearnog/retikuloendotelnog fagocitnog sistema koji se sastoji od monocita, makrofaga i njihovih medularnih prekursora. Monociti se oslobađaju u krv i, nakon kratkog vrijemena u cirkulaciji, migriraju u različita tkiva, nasumično ili specifično, kao odgovor na različite kemotaktičke faktore. U tkivima se, kao odgovor na različite rastvorljive podražaje, diferenciraju u tkivne makrofage, karakterističnih morfoloških i funkcionalnih kvaliteta, proces koji je nazvan “aktivacija” i koji je reverzibilan (“deaktivacija”). Ćelije mononuklearnog fagocitnog sistema su filogenetski vrlo primitivne, nijedna životinja ne može živjeti bez njih. Obavljaju širok spektar važnih funkcija u tijelu, uključujući uklanjanje stranih čestica i ostarjelih, mrtvih ili izmijenjenih stanica, regulacija funkcija drugih stanica, procesiranje i predstavljanje antigena u imunološkim reakcijama, sudjelovanje u raznim upalnim reakcijama, uništavanje bakterija i tumorskih stanica. Monociti i makrofagi proizvode brojne bioaktivne faktore: enzime, faktore komplementa, faktore koagulacije, reaktivne vrste kisika i dušika, angiogene faktore, vezujuće proteine (transferin, transkobalamin II, fibronektin, apolipoprotein E), bioaktivne lipide (derivati arahidonske kiseline), hemotaktičke faktore citokini i faktori rasta (IFN α i γ, IL 1,3,6,8,10,12, FGF, PDGF, TNF, M-CSF)1; 6; 16 .
Referentne vrijednosti – 0-1000/µL ili 0-1×10 9 /L; 0-15% leukocita
Eozinofili (eozinofilni granulociti) – prvobitno su opisani zbog svojih karakterističnih intracitoplazmatskih granula koje pokazuju povećan afinitet prema kiselim bojama, kao što je eozin, i izgledaju jarkocrvene pod svjetlosnom mikroskopijom. Eozinofili su pokretne ćelije, koje potiču iz koštane srži, prate isti obrazac proliferacije, diferencijacije, sazrevanja i oslobađanja u krv kao neutrofilni granulociti; njihovo jezgro je obično dvokrilno, ali se često uočavaju tri ili više režnja.
Kod zdravih osoba nalaze se u malom broju u krvi, ali postaju dominantni u krvi i tkivima u vezi s raznim alergijskim, parazitskim ili malignim bolestima. Prisutnost eozinofila u disajnim putevima i crijevnoj sluznici, njihov broj i aktivacijski status, povezivali su se sa IgE zavisnim i IgE nezavisnim manifestacijama alergijskih bolesti. Međutim, imunološka uloga i značaj eozinofila u patogenezi astme nisu u potpunosti razjašnjeni. Eozinofili sadrže najmanje pet različitih tipova intracitoplazmatskih granula; kristaloidne granule sadrže većinu visoko nabijenih kationskih proteina, uključujući glavni bazični protein, peroksidazu, eozinofilni kationski protein i neurotoksin izveden iz eozinofila, koji su uključeni u promjene tkiva uočene kod astme i drugih alergijskih bolesti. Eozinofilija izazvana alergenima ili parazitima ovisi o T-ćelijama i posredovana je citokinima koje oslobađaju senzibilizirani limfociti. Eozinofil proizvodi i skladišti do 29 poznatih medijatora, citokina, hemokina i faktora rasta, važnih u upalnim reakcijama u koje je ova stanica uključena (proizvodi arahidonske kiseline, interleukini 1α-6, 8, 9-13, 16, IFNγ, TNF , TGFα, TGFβ1, NGF, PDGF-B, SCF, GM-CSF, eotaksin, MIP-1α, RANTES).
Referentne vrijednosti : 0-700/µL ili 0-0,7×10 9 /L (0-7% leukocita); niže vrijednosti kod djece do 1 godine (vidi dodatak 1).
Bazofili (bazofilni granulociti) i mastociti – dvije su populacije bazofilnih leukocita koje pokazuju mnoge sličnosti, ali i neke razlike. Oba tipa ćelija sadrže intracitoplazmatske granule koje se metakromatski boje osnovnim bojama. Takođe, oba eksprimiraju na svojoj površini tetramernu izoformu (αβγ2) receptora sa visokim afinitetom za IgE. Kada se ovaj receptor visokog afiniteta veže za senzibilizirajući alergen ili anti-IgE antitijela, aktiviraju se i bazofili i mastociti, indukujući sintezu i izlučivanje medijatora. Kroz ove mehanizme, bazofili i mastociti su važni faktori u alergijskim upalama i drugim imunološkim i upalnim fenomenima.
Referentne vrijednosti – bazofili = 0-200/µL ili 0-0,2×10 9 /L (0-2% leukocita) 9 .
Izvor:
HIV ili Humani Virus Imunodeficijencije i dalje je najveći javno – zdravstveni problem i ...
Više od 3000 testova u svim oblastima biohemije i mikrobiologije i patohistologije.
U Banjaluci 6 laboratorija i još 5 širom BiH.
Svakog mjeseca, više od 15.000 pacijenata posjeti naše laboratorije.