fbpx

Vitamin D total

Šifra CHSR35 Kategorija

Vrijeme izdavanja: 1 radni dan

Uzorkovanje: Vađenje krvi

43,00 KM

Opšte informacije

Vitamin D ili kalciferoli se sintetiziraju iz provitamina cijepanjem B prstena od molekula sterola tokom izlaganja sunčevoj svjetlosti. Najvažniji vitamini D su vitamin D2 (ergokalciferol) i vitamin D3 (kolekalciferol) 3 .

Vitamin D2 je oblik koji se dobija iz biljaka (ergosterol ili provitamin D2). Vitamin D3 dolazi ili iz namirnica životinjskog porijekla (posebno masne ribe ili ribljeg ulja) ili dodataka ishrani, ili se sintetizira na nivou kože iz 7-dehidroholesterola (provitamina D3) pod djelovanjem ultraljubičastog zračenja 6 . Brzina stvaranja vitamina D zavisi uglavnom od trajanja i intenziteta izlaganja.

Korištenje krema za sunčanje, čak i sa SPF od 15, smanjuje proizvodnju ovog vitamina za 99,9%. Prekomjerno stvaranje kože sprječava se fotosenzitivnom konverzijom vitamina D u tahisterol ili lumisterol. I vitamin D2 i vitamin D3 nemaju značajnu biološku aktivnost, stoga ih je potrebno metabolizirati u hormonski aktivne oblike 2 .

Aktivacija se odvija u dvije faze, prvo na nivou jetre, a zatim na nivou bubrega. Vitamin D, koji ima strukturu topljivu u mastima, transportuje se u cirkulaciji u obliku kompleksa sa specifičnim alfa1 globulinom – proteinom za transport vitamina D (VDBP = vitamin D binding protein). U jetri, vitamin D prolazi kroz prvu hidroksilaciju da bi se formirao 25-OH vitamin D (kalcidiol), metabolit sa ograničenom biološkom aktivnošću 6 .

25 hidroksivitamin D , sa produženim poluživotom (2-3 sedmice), glavni je cirkulirajući rezervoar i najbolji pokazatelj globalnog statusa vitamina D 2 .

Više od 95% doziranog 25-OH vitamina D u serumu predstavlja 25-OH vitamin D3 ; 25-OH vitamin D2 se povećava u serumu do mjerljivih nivoa samo kod pacijenata koji uzimaju lijekove koji sadrže vitamin D2 6 . Test koji se koristi u našoj laboratoriji određuje ukupni 25-OH vitamin D 1 .

Nepoznat je tačan nivo 25-OH vitamina D koji odražava optimalnu tjelesnu rezervu. Blagi ili umjereni deficit može biti povezan s osteoporozom ili sekundarnim hiperparatireoidizmom. Ozbiljni nedostatak dovodi do nedovoljne mineralizacije novoformiranog koštanog tkiva (osteoida), što rezultira razvojem rahitisa kod djece i osteomalacije kod odraslih.

Budući da se razvija u periodu rasta kostiju, rahitis dovodi do karakterističnih deformacija kostiju. Promjene laboratorijskih testova kod rahitisa uključuju: hipokalcemiju, hipofosfatemiju, povišenu alkalnu fosfatazu i paratiroidni hormon. Kod odraslih, nedostatak vitamina D je povezan s bolovima u kostima i povećanim rizikom od prijeloma.

Posljedice nedostatka vitamina D na druge organe osim kosti nisu u potpunosti shvaćene, ali mogu uključivati ​​povećanu osjetljivost na infekcije, nelagodu u mišićima, inzulinsku rezistenciju, dijabetes tipa 1, visok krvni tlak, zatajenje srca, depresiju, šizofreniju, autizam, multiplu sklerozu, nefrotski sindrom, povećan rizik od preeklampsije i malignih bolesti: debelog crijeva, prostate, dojke, karcinoma jajnika, ne-Hodgkinov limfom 3;4;5 .

Uzroci suboptimalnog nivoa 25-OH vitamina D uključuju:

  • nedovoljno izlaganje suncu;
  • neadekvatan unos hrane;
  • nedostatak apsorpcije vitamina D na crijevnom nivou (bilijarna ciroza, sindrom kratkog crijeva, egzokrina insuficijencija pankreasa, Crohnova bolest, cistična fibroza, celijakija);
  • pojačan katabolizam vitamina D (liječenje barbituratima i antikonvulzivima, primarni hiperparatireoidizam);
  • povećani gubici vitamina D (nefrotski sindrom, peritonealna dijaliza);
  • smanjenje aktivnosti jetrene 25-hidroksilaze usljed teških bolesti jetre 3 .

Nedostatak vitamina D je mnogo češći nego što se mislilo, posebno među tinejdžerima, ženama i starijim osobama. Tako su brojne studije pokazale da više od 50% starijih osoba smještenih u ustanove, kao i sličan postotak žena koje se liječe od osteoporoze, imaju neadekvatan nivo vitamina D. Isto tako, ljudi koji žive u regijama sjeverne geografske širine, oni tamne boje zbog povećanog melanina sadržaja, oni koji zbog vjerskih običaja ograničavaju izlaganje suncu, gojazni bolesnici ili sa teškim kroničnim bolestima, novorođenčad od majki s nedostatkom povezuju povećan rizik od razvoja nedostatka vitamina D 2;4 .

Liječenje nedostatka vitamina D se sastoji u primjeni sljedećih preparata:

– holekalciferol ( vitamin D3 ); dnevna primena 1000 IU tokom 3 meseca izaziva povećanje serumskog nivoa 25-OH vitamina D za 10 ng/mL;
– ergokalciferol (vitamin D2); primjenjuje se u obliku kapsula od 50.000 IU 5 .

U poređenju sa visokom prevalencijom nedostatka vitamina D, hipervitaminoza D je rijetka i otkriva se samo u slučajevima dužeg izlaganja visokim dozama vitamina D. Ovo stanje klinički karakteriziraju anoreksija, mučnina, povraćanje, dijareja, hipotonija, nefrolitijaza, poremećaji srčani ritam, te izražena hiperkalcemija i hiperfosfatemija, kao i niske vrijednosti parathormona 4,5 registrovane su kao promjene u laboratorijskim pretragama .

Preporuke za određivanje 25-0H vitamina D

– dijagnoza nedostatka vitamina D;
– diferencijalna dijagnoza uzroka rahitisa i osteomalacije;
– praćenje nadomjesne terapije vitaminom D;
– dijagnoza hipervitaminoze D 4 .

Prikupljeni uzorak –venska krv1.

Kontejner za sakupljanje –vacutainer bez antikoagulansa, sa/bez odvajajućeg gela1.

Neophodna obrada nakon berbe – odvojiti serum centrifugiranjem1.

Volumen uzorka – minimalno 1 mL seruma1.

Razlozi za odbacivanje dokaza

• hemolizirani uzorak
• žutica, lipemični uzorak
• bakterijski kontaminirani uzorak 1 .

Dokaz stabilnosti – izdvojeni serum je stabilan5 dana  na 2-8ºC idugona -20ºC. Nemojte odleđivati/ponovno zamrzavati1.

Metoda –imunohemijska metoda sa elektrohemiluminiscentnom detekcijom; Mjeri se ukupni vitamin D (vitamin D3, vitamin D2 i drugi hidroksilirani metaboliti vitamina D)1.

Referentne vrijednosti

Nedostatak: ≤ 20 ng/mL
Nedovoljan nivo: 21-29 ng/mL
Optimalni nivo: 30-55,5 ng/mL
Faktor konverzije: 1 ng/mL = 2,496 nmo/L 1

Granica detekcije – 4 ng/mL1

Interpretacija rezultata

Nivo 25-OH vitamina D u serumu odražava unos vitamina D iz hrane i sintezu kože iz provitamina pod uticajem ultraljubičastih zraka; na njega utiču starost, pol, rasa i geografska lokacija. Takođe, nivo 25-OH vitamina D može imati sezonske varijacije (vrijednosti u hladnoj sezoni mogu biti 40-50% niže od onih u toploj sezoni zbog smanjenja izloženosti ultraljubičastom zračenju). Koncentracije metabolita vitamina D su povećane tokom trudnoće.

Poznavanje uticajnih faktora dovelo je do uspostavljanja „normalnih“ vrednosti u zavisnosti od godišnjeg doba, na uzorcima populacije iz određenih geografskih područja. Navedeni pristup daje „referentni interval“, ali se on ne preklapa s optimalnim intervalom za zdravstveno stanje, ako u stvari značajan postotak referentne populacije ima manjak vitamina D.

Od veće koristi u kliničkoj praksi mogla bi biti vrijednost praga za adekvatan nutritivni status , ispod koje se može smatrati da pojedinac ima nedostatak vitamina D. Nekoliko istraživača koji se bave ovim problemom pokušali su da uspostave korelaciju između serumskih koncentracija 25-OH vitamina D i onih drugih bioloških markera, kao što su kalcijum i parathormon 2;6 .

Iako ne postoji konsenzus o optimalnim vrijednostima 25-OH vitamina D, većina stručnjaka definira nedostatak vitamina D serumskim nivoom <20 ng/mL (50 nmol/L). Vrijednosti <10 ng/mL ukazuju na ozbiljan nedostatak. Nakon istraživanja, ustanovljeno je da se crijevna apsorpcija kalcija povećava za 45-65% ako se postigne povećanje serumskog nivoa 25-OH vitamina D sa 20 na 32 ng/mL (od 50 do 80 nmol/IT) .

Iz tog razloga se vrijednosti između 20 i 29 ng/mL mogu smatrati pokazateljem relativne insuficijencije vitamina D, dok je nivo >30 ng/mL adekvatan i za optimalnu crijevnu apsorpciju kalcija (koji održava mineralnu ravnotežu kostiju) kao kao i za korekciju sekundarnog hiperparatireoidizma. Da bi se postigle optimalne vrijednosti, dnevni unos vitamina D mora biti najmanje 800 IU (više od trenutnih preporuka).

Intoksikacija vitaminom D se obično opaža pri serumskim vrijednostima 25-OH vitamina D >150 ng/mL (374 nmol/L) 5 . Određivanje nivoa 25-OH vitamina D je korisno za diferencijalnu dijagnozu sa granulomatoznim stanjima, posebno sarkoidozom, kod koje pacijenti imaju i hiperkalcemiju, hiperfosfatemiju i smanjen nivo PTH (kroz ektopičnu konverziju 25-OH vitamina D u 1,25 -(OH) 2 vitamin D), ali su vrijednosti 25-OH vitamina D mnogo niže nego kod hipervitaminoze D4 . 

Ograničenja i smetnje

Dobivanje vrijednosti >10 ng/mL 25-OH vitamina D u prisustvu kliničke slike koja ukazuje na nedostatak vitamina D zahtijeva određivanje 1,25-(OH) 2 vitamina D uz ispitivanje funkcije bubrega 4 .

 

Bibliografija:

1. Laboratorija Synevo. Reference specifične za korišćenu tehnologiju rada 2012. Vrsta reference: Katalog.
2. Laboratorijska korporacija Amerike. Imenik usluga i Vodič za tumačenje. Vitamin D, 25Hydroxy. www.labcorp.com 2010. Vrsta ref.: Internet komunikacija.
3. Lothar Thomas. Metabolizam kostiju i minerala. U kliničkoj laboratorijskoj dijagnostici-Upotreba i procjena rezultata kliničkih laboratorija. TH- Books Verlagsgesellschaft mbH, Frankfurt/Main, Njemačka, 1. izdanje, 1998; 221-225; 254-255.
4. Klinika Mayo. Mayo Medical Laboratories. Katalog testova: 25-hidroksivitamin D2 i D3, serum. www.mayomedicallaboratories.com . Vrsta ref.: Internet komunikacija.
5. Michael F. Holick. Nedostatak vitamina D. U časopisu New England Journal of Medicine, sveske 357:266-281, jul 2007.
6. Richard A. McPherson, Matthew R. Pincus. Biohemijski markeri koštanog metabolizma. U Henry's Clinical Diagnosis and Management By Laboratory Methods, Ed. Saunders, 2007, 175-176.

Lista laboratorija

Medicover Centralna laboratorija Sarajevo

Bulevar Meše Selimovića 17A

Medicover Centralna laboratorija Banja Luka

Dr Mladena Stojanovica 6

Medicover laboratorija Banja Luka Starčevica

Bul. Stepe Stepanovića 132

Medicover laboratorija Prnjavor

Laze Lazarevića 17

Medicover laboratorija Prijedor

Kralja Aleksandra 1

Medicover laboratorija Banja Luka Nova Varoš

Jovana Dučića 66

Medicover laboratorija Laktaši

Karađorđeva 61

Medicover laboratorija Gradiška

Nikole Tesle 1

Medicover laboratorija Doboj

Karađorđeva 1

Medicover laboratorija Banja Luka Lauš

Karađorđeva 143

Pročitajte sa našeg bloga

0 analiza | 0,00 KM
Pogledaj sve

Radno vrijeme

Povodom Međunarodnog praznika rada laboratorije Medicover Diagnostics neće raditi 1. maja 2024. godine, dok je 2. maja radno vrijeme laboratorija 07.00 do 14.00h. 
 
Povodom vjerskog praznika Vaskrsa laboratorije u Republici Srpskoj rade praznično radno vrijeme: 
 
Petak, 03.05 – 07.00 do 14.00h
Subota, 04.05. – 08.00 do 14.00h
Ponedeljak, 06.05. – 07.00 do 14.00h
 
Četvrtak, 9. maj 2024. je neradni dan.