fbpx

Kalijum

Šifra CH49 Kategorija Tag

Vrijeme izdavanja: 1 radni dan

Uzorkovanje: Vađenje krvi

3,30 KM

Kalijum u serumu

Kalijum je glavni elektrolit (katjon) i sastojak pufer sistema u intracelularnoj tečnosti. 90% kalijuma je koncentrisano unutar ćelije, samo male količine su prisutne u kostima i krvi. Oštećene ćelije oslobađaju kalijum u krv.

Sav kalijum sadržan u hrani apsorbira se u tankom crijevu 5 . Tijelo je prilagođeno za efikasno izlučivanje kalija. Normalno 80-90% kalijuma se izlučuje urinom, a ostatak znojem i stolicom 1 . Kalijum iz hrane se eliminiše putem bubrega u roku od 24 sata 5 . Čak i kada nema unosa kalijuma (u uslovima natašte), dnevno se urinom izluči 40-50 mEq 1 . Bubrezi ne čuvaju kalijum i kada postoji neadekvatan unos ishranom, doći će do ozbiljnog nedostatka. Ravnoteža kalijuma kod odraslih se održava pod uslovima unosa hrane od 80-200 mEq/dan 1 .

Velika većina kalijuma (90%) je u jonskom obliku, a ostatak je vezan za proteine. Kalijum je neophodan za normalan razvoj membranskih električnih fenomena. Takođe igra važnu ulogu u nervnoj provodljivosti, kontrakciji mišića, acido-baznoj ravnoteži, osmotskom pritisku, anabolizmu proteina i formiranju glikogena 1 . Anabolički procesi su praćeni fiksacijom K + u ćeliji, a katabolički njegovim oslobađanjem. Kalijum ima tendenciju da se koncentriše u prugasto-prugastim mišićima, miokardu i jetri. Zajedno sa kalcijumom i magnezijumom, K + kontroliše srčanu kontrakciju i protok. Nedostatak kalijuma može se istaknuti na elektrokardiogramu prisustvom U1 talasa .

Joni kalija i natrijuma važni su u bubrežnoj regulaciji acido-bazne ravnoteže, a joni vodonika zamjenjuju Na + i K + jone u bubrežnim tubulima. Kalijum bikarbonat je glavni intracelularni neorganski pufer. Kod nedostatka kalija dolazi do intracelularne acidoze, na koju respiratorni centri reagiraju hiperventilacijom, što dovodi do smanjenja pCO 1 .

Povećanje i smanjenje koncentracije kalija u plazmi određuju se poremećajima u vanjskoj i unutrašnjoj ravnoteži kalija. Vanjski balans kalija regulira se sekrecijom kalija u distalnim i sabirnim tubulima. Modulatori bubrežnog izlučivanja kalija, a samim tim i vanjske ravnoteže, su: unos kalija hranom, sadržaj natrijuma i brzina protoka u distalnim tubulima, acidobazna ravnoteža, aktivnost mineralokortikoida, odgovor distalnih tubula na mineralokortikoide, vrsta i dostupnost anjona 5 .

Na koncentraciju kalija utiču hormoni kore nadbubrežne žlijezde, koji stimuliraju izlučivanje kalija u urinu. Mineralokortikoidi direktno određuju lučenje kalija u distalnim tubulima; glukokortikoidi djeluju indirektno, povećanjem brzine glomerularne filtracije i protoka mokraće, kao i povećanjem količine natrijuma u distalnim tubulima 1;5 .

U prisustvu metaboličke ili respiratorne alkaloze, K + ulazi u ćelije sa pojavom hipokalijemije povezane sa pojačanim izlučivanjem kalijuma urinarnom bojom, zbog hiperaldosteronizma i povećane dostupnosti bikarbonata u distalnim tubulima. U akutnoj metaboličkoj acidozi koju određuju neorganske kiseline (NH 4 Cl, HCl), K + napušta ćelije da se razmjenjuju sa H + uz akutnu hiperkalemiju; kod acidoze uzrokovane organskim kiselinama (laktat, ketonska tijela), hiperkalemija se javlja kao posljedica smanjenja volumena i smanjenog protoka urina 5 .

Promjene u metabolizmu kalija uvažavaju se istovrijemeno sa poremećajem ravnoteže hidrosalina i acidobazne ravnoteže i karakterističnim elektrokardiografskim promjenama koje se javljaju u uvjetima varijacije koncentracije kalija.

Preporuke za određivanje kalijuma u serumu – ispitivanje hidro-elektrolita i acidobazne ravnoteže u različitim patološkim stanjima: Addisonova bolest, akutna i kronična bubrežna insuficijencija, uremična koma, dijabetička ketoacidoza, opstrukcija crijeva, gastrointestinalni gubici, hipertenzija, aritmije, alkoholizam sa delirium tremens, primjena diuretika, preparata kortizona i digitalisa, praćenje bolesnika kojima je potrebna intenzivna terapija, praćenje liječenja acidoze 1;4;5 .

Priprema pacijenta – natašte (na prazan želudac) ili nakon obroka; treba izbjegavati:

Uzeti uzorak – venska krv 

Referentne vrijednosti 

Dob Vrijednosti (mmol/L)
0 – 7 dana 3.2 – 5.5
8 – 30 dana 3.4 – 6
2 – 6 mjeseci 3.5 – 5.6
7 – 11 mjeseci 3.5 – 6.1
12 mjeseci – 18 godina 3.3 – 5
Odrasli 3.5 – 5.1

Faktor konverzije: mmol/L = mEq/L.

Granica detekcije – 1,5 mmol/L 3 .

Kritične vrijednosti – nizak nivo: <2,5 mmol/L ; povećan nivo: >6,5 mmol/L 4 


Ograničenja i smetnje

Leukocitoza >100000/μL može uzrokovati lažnu hiperkalemiju, ako se uzorak ne obradi u roku od sat vrijemena (leukociti oslobađaju K + ). Bolesnici s trombocitozom iz kroničnih mijeloproliferativnih sindroma mogu imati lažno povišene vrijednosti, zbog velikog broja trombocita koji oslobađaju kalij tijekom koagulacije. Kod ovih pacijenata preporučuje se merenje kalijuma u plazmi (uzorak krvi sakupljen na heparinu) 2;4 . Intenzivna fizička aktivnost, infuzija glukoze povezana s inzulinom uzrokuje hipokalemiju. Stres (npr. infarkt miokarda, bronhijalna astma) uzrokuje hipokalemiju kroz lučenje kateholamina, koji uzrokuju prolaz K +iz ekstracelularnog kompartmenta u intracelularni stimulacijom β-adrenergičkih receptora.

U prisustvu infektivne mononukleoze, ali i kao rezultat nasljednog stanja, leukociti i eritrociti mogu brzo izgubiti K in vitro .

Smanjenje temperature ukupne krvi određuje povećanje plazmatskog K + kao rezultat oslobađanja iz ćelija.

 

Bibliografija

1. Frances Fischbach. Plućna funkcija, ANG i studije elektrolita. U Priručniku za laboratorijske i dijagnostičke testove. Lippincott Williams & Wilkins, SAD, 8 izdanje, 2009, 1003-1007.

2. Frances Fischbach. Efekti lijekova na laboratorijske testove. U Priručniku za laboratorijske i dijagnostičke testove. Lippincott Williams & Wilkins, SAD, 8 izdanje, 2009, 1249-1250.

3. Laboratorija Synevo. Reference specifične za korišćenu tehnologiju rada 2010. Vrsta reference: Katalog.

4. Laboratorijska korporacija Amerike. Imenik usluga i Vodič za tumačenje. Kalijum, serum. www.labcorp.com 2010. Vrsta ref.: Internet komunikacija.

5. Lothar Thomas. Ravnoteža elektrolita i vode. U kliničkoj laboratorijskoj dijagnostici-Upotreba i procjena rezultata kliničkih laboratorija. TH-Books Verlagsgesellschaft mbH, Frankfurt/Main, Njemačka, 1. izdanje, 1998, 306-313.

Lista laboratorija

Medicover Centralna laboratorija Sarajevo

Bulevar Meše Selimovića 17A

Medicover Centralna laboratorija Banja Luka

Dr Mladena Stojanovica 6

Medicover laboratorija Banja Luka Starčevica

Bul. Stepe Stepanovića 132

Medicover laboratorija Prnjavor

Laze Lazarevića 17

Medicover laboratorija Prijedor

Kralja Aleksandra 1

Medicover laboratorija Banja Luka Nova Varoš

Jovana Dučića 66

Medicover laboratorija Laktaši

Karađorđeva 61

Medicover laboratorija Gradiška

Nikole Tesle 1

Medicover laboratorija Doboj

Karađorđeva 1

Medicover laboratorija Banja Luka Lauš

Karađorđeva 143

Pročitajte sa našeg bloga

0 analiza | 0,00 KM
Pogledaj sve